Feb. 16. Start: Freetown, Sierra Leone Cél: Freetown Stadion, Sierra Leone Táv: 10 km
Mi a részünkről letudtuk a versenyt. Most wellness napok következnek. Gergő talált egy szerelőt, aki 100 dollártért (kb. 30eFt) vállalta a váltókulissza javítását. Fényképeket, videókat rendezgettük, és végre tudtunk főzni kaját (az ellátmányunkban több főzni való konzerv is volt, de ezekre sosem jutott idő). Ismerkedtünk a helyi cicával. Megtudtuk, hogy a szálloda kimosatja a szennyesünket, ha kérjük. Naná, hogy kértük.
Na és mindeközben vártuk, hogy a többiek is megérkezzenek.
Délután a helyi stadionban volt a hivatalos cél áthaladás. Érkezési sorrendben körbeálltunk a stadionban és egy jó órán keresztük jöttek a szuvenírárusok és azok a nepperek, akik autókat akartak vásárolni. Mikor levonult az emberáradat, bezártuk a kocsit és átmentünk a lelátókra, hogy megnézzük a műsort.
Székely lovasság
Volt minden: zene-tánc. A bamakos felfújható cél, többször is összedőlt, mert elromlott a kompresszor. Közben felvonultak mindenféle előadók, volt rezesbanda, néptáncosok meg amit csak ki lehet találni. Az elnök kezdés után egy órával érkezett. Ekkor megkezdődtek a végeláthatatlan köszöntő beszédek. Minden állami szerv megköszönte ő exelenciájának az elnökúrnak a rendezvény támogatását, és szégyentelenül megalázkodva próbáltak a kedvében járni, a nekünk címzett üzenet, pedig az volt, hogy „nagyon örülünk nektek, költsetek jó sok pénzt”. Az elnök is mondott pár szót európai együttműködésről satöbbi satöbbi. A bamakó szervezője-alapítója sem úszta meg, neki is kellett pár szót szólnia. Kiderült hogy az eddigi leghosszabb, legnehezebb futam volt. Az induló csapatok kevesebb, mint fele ért el a célig.
Végül felkérték a versenyzőket, hogy hajtsanak át a célon. A célon áthaladás közben mindenki megkapta az oklevelét, igazolván, hogy teljesítette a futamot.
A kis édenkertet elhagyva minden újra vörösnek tűnt, hiszen Helga se tisztította ki magát az éjszaka közepette és a mi ruháink is fogytán voltak. Pár képet még beszúrunk a szállásunk környezetéről:
Az élet igazságtalan. Conakryba befelé dugóban jöttünk és kifelé sem jártunk jobban. Jó, híd már nem volt.
A Sierra Leone határ talán 100 kilométerre volt (már aszfaltos úton) a szállásunktól, ami nem volt nagy megerőltető vállalkozás. A napi cél Masiaka volt ami még 100 kilométerre volt a a határtól, hiszen a rally jótékonysági akcióján belül ide telepített 700 Neem és további gyümölcs fákat.
A bamakós széndioxid kibocsájtásod ellensúlyozd te is fa ültetéssel! Sierra Leonében az erdőirtásos gazdálkodás és a felelőtlen erdőirtás több tízezer hektár erdőt semmisített meg. A célunk, hogy 2000 új fát ültessünk el az országban. A fák nemcsak jobb levegőt és árnyékot biztosítanak, de bevételt is nyújtanak a helyieknek. Neem és gyümölcs fák ültetését tervezzük. A Bumbuna Falls Freetown szakaszon kerülnek a fák elültetésre. Terveink közt szerepel a helyi lakosság oktatása is, hogy miként tudnak bevételt termelni a fákkal anélkül, hogy kivágnák őket. Helyi palántákkal helyi szakemberekkel ültetünk.
FAÜLTETÉS SIERRA LEONÉBEN – Budapest Bamako 2020 projekt
Jószerencsénknek köszönhetően, de végül is minket is elért a gépjárművek istenének bosszúja, ugyanis pontosan a Sierra Leone határon az ügyintézés közben elvesztettük a váltórúd kulissza gyűrűjét. Ez tömören annyit tesz, hogy a gépjármű nem veszi a sebességi fokozatokat, illetve a gépkocsivezető a váltórúddal nem találja azokat. Ez a mi esetünkben pont az 5. és a tolató fokozat elvesztését jelentette, ami elég ciki volt hiszen a határőr épülettől ki kellett tolni a járművet, hogy ráfordulhassunk a főútra, kérdezték is, hogy nincs e semmi gondunk, de mi jeleztük, hogy mi mindig így tolatunk 😀 Természetesen, helyben úgysem lett volna gyógyír a problémára.
Ahogy elindultunk, minden váltás egy rémálommal ért fel, nehogy még jobban szétessen a kulissza, mert akkor ott ragadunk bárhol is legyünk, így döntenünk kellett, hogy mi legyen a nap további részében, és közösen úgy határoztunk, hogy nem kockáztatunk semmilyen további terepezéssel, hanem a főváros felé vesszük rögtön az irányt, hátha valaki tud majd segíteni. Számunkra így az ünneplés és az avatási ceremónia Masiakaban kimaradt.
Más csapattól azért beszúrunk ide azért egy légi felvételt az ottani táborról:
Belülről is így néztünk ki
Szokásos úthiba
„Az imádkozás a kulcs”
Autópálya még Guineában
Koloniális építési stílus
Sierra Leone meglepően jó úthálózattal rendelkezik Guineához hasonlítva, igaz egyes útjai fizetősek amik viszont legalább 2×2 sávosak. Mivel összesen csak 4 fokozatunk maradt így szépen lassan 60-70 es tempóban haladtunk Freetown felé.
Scatman Freetown előtt
Az utcai jó hangulat ezekben az országokban alapvető, mindenhonnan szólt a zene és a felvonulások egymást követték, a videó elején még a biztonsági őr is nekünk integetett, felettébb jó helynek ígérkezett ez az ország amelynek hangulatában később sem csalódtunk.
Gondoltuk megmenekültünk mikor megláttuk a CICA Motors (SL) Ltd. Toyota official Distributor és a nagy Toyota feliratú ajtót, amelyet örömmel ki is nyitottak nekünk és be is engedtek, de többszöri tárgyalás után kiderült, hogy a szombat az itt is szent, a munkaórák már leteltek, és csak hétfőn vagy később tudnának fogadni minket.
CICA Motors (Sierra Leone) Ltd.
Természetesen egy újabb sikeres (emberi erős) tolatás után újra kint voltunk a főúton és haladtunk a hotelünk felé, de mivel szombat volt így a piac teljes bedobással működött, amin átjutni se volt gyerekjáték.
A hotelben értetlenkedve fogadtak minket, hiszen egy nappal előbb érkeztünk a vártnál, amelyet mi egy újabb nap kifizetésével orvosoltunk. Egy kipakolás és egy tusolás után újra vállalhatóak voltunk és úgy döntöttünk, hogy kis csapatunk megünnepli a célba érést egy kiadós vacsorával és egy jó helyi STAR sörrel. Közben feltűnt a hotel hivatásos egérkergetője is, akit később mint megtudtuk Barmoi-nak kereszteltek el a hotel neve után.
Barmoi a cicu
Szépen telt az este ahogy töltögettük a söröket, majd lassan a vacsora után nyugovóra is tértünk, egy kis izgalommal tetézve, hogy hogyan lesz Helga megjavítva… de ezt már elengedtük arra az estére és csak beestünk az ágyba…
Holnap pedig irány a záróceremónia és a záróbuli ! Ezekről a következő cikkben írunk….
Az esti érkezés és a korai kelés újra nyomott hagyott az arcunkon, alig bírtunk felkelni. Mivel teljes futam be volt sűrítve egy futball méretű pályára, így nem sok életteret kaptunk a sátrainknak, de már ilyen fáradtan semmilyen a többi sátorból hallatszó horkolás sem tántorított el minket semmitől (füldugó!).
Valószínű kicsit későn ébredhettünk ugyanis a többiek már szállingóztak el a táborhelyről, mi teljesen nyugodt tudatlanságunkban, nem éreztük a sietség stresszét hiszen úgy gondoltuk Guinea se lehet rosszabb mint az eddigi szenegáli élményeink. Sajnos ennek az ellenkezőjéről a gps tájékoztatott minket később miután kiértünk a városból.
Épp mielőtt elhagytuk volna a táborunkat észre vettük hogy a helyiek hozzájárulást gyűjtenek egy kosárban. 10€-t kértek per fő, amit ki is fizettünk. Amit később tudtuk meg, hogy egy nagy átverés volt az egész, hiszen a szervezők már ezeket a számlákat a kultúrminiszterrel rendezték bőven a futam előtt. Természetesen nem ez volt az első lehúzás a Guineában, de erről majd később.
Gergő – a por elszáll, pénz sem marad
Ezt a következő 12 órás utat nehéz lenne összefoglalni, de valahol a komédia és a dráma egyvelege volt. De hívhatjuk türelemjátéknak is: 30 km/h-nál nagyobb sebességgel nem lehetett közlekedni a ritkán javított földúton. Az út állandóan változó terepakadályokból állt, kőlépcsők, árkok, gödrök, és éles sziklák váltották egymást. Ezt a helyi forgalom képviselői fűszerezik, időnként elénk vágó robogós, vagy taxi. Mi és Helga annyi port szedtünk itt össze, hogy ez azóta sem jött ki táskákból, ruhákból, de még a kocsiból se.
A földet a Marsról hozhatták
Technikai szünet
Forradalom
10 óra (por)szívás után, kiérkeztünk az aszfaltra, ahol nagyon lassan magunkhoz tértünk és szoktattuk magunkat a gyorsabb tempóhoz. Így érkeztünk meg a hídhoz. Ezt ekkor még nem tudtuk, csak a végtelen hosszú sort láttuk magunk előttünk. Egy jó órányi sorbaállás után derült ki, hogy mi az akadály. Az akadály egy folyó, amire valaki a múltszázadban épített egy hidat. Erre az évszázadra már nem gondoltak a tervezők és csak egy sávot sikerült rá tervezni.
Ez híd köti össze az ország észak-nyugati részét a délivel, valamint a fővárost. Másik híd nincs. Ezt a szűnni nem akaró forgalmat egy rendkívül robusztus rendszer, az úgynevezett önszerveződés elve alapján irányítják. Ezért az erősebb kutya megy át előbb a hídon, a többiek, pedig a nyomában. Időnként egy titkos jelre, amit csak a helyiek ismernek, a forgalom iránya megváltozik.
A Híd
Sajnos a lassúságnak ára van, teljesen ránk sötétedett és egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy nem fogjuk elérni a belvárost. Így a külvárosban kell találnunk valamilyen szállást és mivel már tényleg nagyon későre járt így úgy döntöttünk, hogy a térképen a legközelebb eső lehetőséget választjuk.
Ahogy haladtunk a külvárosi részen, olyan szűk utcákon vezetett be az út, hogy egyre jobban azon tanakodtunk, lehet nem kellene erőltetni hiszen ha elakadunk vagy nem bírunk megfordulni abból még baj is lehet, de szerencsére ez nem történt meg.
Megérkeztünk egy kívülről inkább erődre hasonlító – 5 méteres falakkal kapuval körülvett épületkomplexumhoz. Legnagyobb elkeseredésünkre szobával már nem tudtak szolgálni, viszont kedvesen megengedték, hogy felverhetjük a sátrunkat a parkban. Ezzel még csak-csak kihúztak miket a csávából, viszont ezután a brutális nap után mindenki zuhanyzásra vágyott, amivel végül szerencsénk lett.
Kiderült, hogy a székely lovasság már a kapun kívül vár, és nem csak a zuhanyzási lehetőséget osztották meg velünk, de egy kis pálinka is jutott mindenkinek. A nap így teljesen meg lett mentve. Utólag is köszönjük nekik.
Az utcai élet, vagy ahogy hívjuk a kapun kívüli élet, teljesen nyugodtnak tűnt Guineában. Mivel esténként nagyon jó 24 fokos idő volt, így az öregek és a fiatalok is összegyűltek és beszélgettek, miközben halkan szólt a rádió. Teljesen „karibi” hangulat fogta el az embert. Ezt a nyugodtságot mi európaiak, csak irigyelhetjük.
A kapun túli igaz világ rejtelmei
Másnap reggel láttuk meg csak igazán, milyen édenbe kerültünk. A hotel parkja tele volt élettel és növényekkel. A személyzet is felbukkant, hogy reggelizhetünk velük, ha úgy gondoljuk, de mi inkább a pakolás mellett döntöttünk mert még jó pár kilométer volt hátra.
Gábor folytatta a bejelentkezést az otthon maradtak számára:
A reggeli pakolás, és szokásos autó ellenőrzés után újra úton voltunk, de hogy mi történt a határon? Ez a következő bejegyzésekből kiderül…
Feb. 13. Start: Dindefelo, Szenegál Cél: Labé helyett Gaoual, Guinea Táv: ~250 km
Az esti buli és a sörözés sajnos végtelen hosszúra nyúlt.
A litván és lengyel kollégák, olyan hajnal 3-4-ig buliztak, amit olyan komoly hangtechnikával támogattak meg, hogy számunkra a füldugó se segített. Még az éjszaka megbeszéltük, hogy a bevezető útszakaszon várjuk reggel egymást a többiekkel, így az ébredés és reggeli után lassan, de biztosan haladtunk a főút felé.
Sajnos a aznapi hírek Guinea-ból senkit nem töltöttek el bizalommal. Olyan komoly kormány ellenes tüntetések törtek ki az elmúlt pár napban Labe-ban, hogy a Guineai kormány kijelentette hogy nem tudja garantálni a rally résztvevőinek a biztonságát. Ez a forradalom vezetett később a 2021-es katonai puccshoz. A rendezőség a Guineai kormány támogatásával pár nap alatt keresett a rallynak egy alternatív útvonalat. Erről külön tájékoztatót kaptunk a rendezőségtől. Felhívnám a figyelmet a Kondura nevű településre, amit sikerült háromféleképpen leírni.
Miközben várakoztunk a többiekre a teljes mezőny elhaladt mellettünk, így találkoztunk újra a lengyel zebrával. Unaloműzésként a litvánok kipróbálták a helyiek bringáit.
Lengyel zebra visszatér
Ez az útvonalváltozás teljesen felborította a rally útitervét. Olyan utakra vezette a közönséget, amin még a szervezők se jártak előtte. De általában elmondható, hogy nem sok útvonalból lehetett válogatni. Az sem volt biztos, hogy a két kerék meghajtású járművek bírni fogják a mai napot. (Hát sok volt, ami nem is bírta).
Először szépen visszazötykölődtünk a tegnapi rossz úton. Kiderült, hogy többen be se jöttek tegnap a táborba a kétkerekes kocsikkal. Majd Bandafassinál nyugatnak vettük az irányt a Kondurai határ felé. Olyan 90 km-t autóztunk úttalan utakon, bár néhol nagyon jó volt az út: a földgyalu előző nap járhatott arra, szép sima volt a föld. A szenegáli kilépés szinte eseménytelen történt meg egy elfeledett nevű kis faluban. Út közben egyébként rengeteg falut láthattunk. A határvidéken több helyen kijöttek az emberek a házakból és tisztes távolságból integettek nekünk. Bár csak áthaladtunk a falvakon, de érezhető volt, hogy ide a határ mellé már nem jutott az EU támogatásokból. Az emberek szegénysége a Mauritániában látottakkal volt összemérhető.
Kis terepszemle
Ahogy haladtunk át az erdőn egyre jobban tisztává vált, hogy sokáig nem fogunk aszfaltot látni, amely mint napi kihívás el is kísért minket a nap végéig.
Talán a legkellemesebb terepakadály az elmosott út volt aznapra, ez a terepjáróknak nem okozott különlegesebb megpróbáltatást, de a többiek azért megküzdöttek vele.
Nézőközönség
Trükkösebb az átkelés ha van vontatmányod
Guineaba egy Youkounkoun nevű falu volt az első értelmezhető település, amin áthaladtunk. Innen már csak 30 km-re volt Koundara, ahol a guineai belépést kellett intézni. Ezen a 30 emlékezetes kilométeren megismerkedtünk a guineai útminőséggel. Egy olyan 30-as tempót tudtunk tartani. A föld utak 3-4 autó szélesek, de olyan rosszul karbantartottak, hogy mindenki a gödröket kerülgeti. Koundarában a helyi guineai katonaság őrző szemei között egy gyors 2-3 órás belépési procedúra után sikerült belépnünk Guineába. A merészebb kalandozók fotózkodtak a töltényöves napszemüveges guineiai katonákkal. Igazi amerikai G. I. Joe kinézetük volt.
Okosított felfüggesztés
Nemzetközi kerüld ki tábla
Kondura még csak a guineai belépés és vízum átvételének a helye volt. Innen még 114 km-re volt Gaual az esti tábor helye. Az út minőség egy javult Kondura után a szakasz nagy részén volt útburkolat. Persze Szenegálból ismerős a lesből támadó keresztbe vágott útszántások itt is megjelentek. Ezek ébren is tartottak minket egész éjjel.
A guineiai kormány tett azért nehogy eltévedjünk zöldfülű európaiként. Minden nagyobb csomópontba katonák mutatták az irányt a rallysoknak. Én azért úgy gondoltam az egész napos gyötrődés után letesztelem a katonák éberségét, és este alig pár kilométerre Gaualtól egy Tiankoi nevű településen a körforgalomban magabiztosan a rossz kijáratot választottam. Lett is kiabálás, felfordulás, és futkosó katonák, akik próbáltak minket visszaterelni a jó útra. Gyorsan elém ugrottak páran (gondolom, ők meg az én éberségemet akarták tesztelni este 9 körül). Mindenesetre hamar beláttuk a tévedésemet és a kijelölt úton folytattuk tovább, ők pedig éberen őrködhettek tovább.
Gábor – ismerkedik a guineai hadsereggel
A gauali (koncentrációs) táborba késő este érkeztünk meg. A helyi árusokat beengedték, így vehettünk vízárus legénytől vizet és kosárból baguettet, ami megint nagyon finom volt. Végül a hangulat egész jól alakult. Végre túl voltunk ezen a nyomasztó kalandon. Természetesen a tábori bejelentkezés sem maradhatott el Gabesz jóvoltából, de erre már csak reggel kerített sort.
Másnap reggeli bejelentkezés
Holnap irány Conakry (Guinea fővárosa), hogy milyen megpróbáltatások árán, az csak a következő cikkből derül ki…
Feb. 12. Start: Koumpentoum Cél: Dindefelo Táv: 363 km
Ma reggel egy mogyoróföldön ébredtünk. Ez Szenegál kevésbé modern részén terült el. A mai tervek között az is szerepelt teszünk egy kitérőt a helyi nemzeti parkban. Ahogy a képeken is látszik, a füves szavannát szép lassan felváltotta a fás (szubtrópusi) szavanna.
Beakartunk menni egy útba eső nemzeti parkba, ahol állítólag van vezetés, és testközelből is megnézhetjük a környék faunáját. Amint letértünk a főútról, pár kilométer után megoldhatatlan problémával szembesültünk: a víz elmosta a teljes utat. Annyira nem voltunk kalandozós kedvünkben hogy a nap elején ilyen kihívásokkal küzdjünk meg. Ezért pici csalódással, de folytattuk az utunkat Dindefleo-ba.
Ahogy haladtunk tovább egy útszéli piacon álltunk meg kenyeret vásárolni. A helyi elárusító hölgynél, akinél a kenyeret vettünk, egy helyi asszony nem pénzzel fizetett, hanem egy kendőbe csavart nyers hús darabokkal.
Gazella sör
Útszéli piac
Járókelők a piacon
Bushtaxi
A Dindefelo-ba tartó út érdekessége egy Mako nevű település. Itt természetesen kötelező a Makó szelfi. Ez a település nem a remek hagymáról híresült el, hanem… mondjuk a benzinkútjáról. Ugyanis van neki.
A határ
Szenegáli zászló
Az út utolsó 10 kilométerét több, mint egy óra alatt küzdöttük le. A szervezők szóltak hogy a Dindefelo-ba vezető út utolsó szakasza nem jó minőségű, de a tényleges állapota minket is meglepett. A Google maps szerint főleg gyalog járható, ezt szeretnénk mi is megerősíteni.
Megérkezés a táborba
Bár több terepjárót is elengedtünk magunk mellett a rossz úton, megérkezésünkkor még alig egynéhány autó állt a táborban. A helyiek már vártak minket, ránézésre a fél falu összegyűlhetett ünnepelni. Mindenki szépen ki volt öltözve, és zenés-táncos műsorral is készültek. A videón szereplő fehér pólós tábor szervezők nem akármilyen meglepetéssel vártak minket. Jégbe hűtött, hideg szenegáli sörrel (Biére la gazelle), és más üdítőitalokkal. Ebben a döglesztő melegben meg is kívántunk egy kis frissítőt.
Mi még azt hallottuk, hogy 2000 Nyugat-afrikai Frankot (CFA) kértek üvegenként. Ez 3€ ~ 1000Ft. Nekünk azonban csak 4000 CFA-ért sikerült megvásárolnunk. Ahogy telt az idő, és szaporodtak a bamakós csapatok a táborban, a vendéglátóink is látták milyen kapós a hideg sör. A sör ára elkezdett elképesztő magasságokba emelkedni. Egy bamakós kolléga 8000 CFA-t fizetett, és később állítólag 10000 CFA-nál is többet kértek üvegenként.
A sör árának növekedésével a szlávok csibészsége is előjött, így egy alkalmas pillanatban elcsenték az egyik teli sörösládát! Az, hogy később mi hogy történt, ezt már mi sem láttuk, de gondolom visszakapták egy-két sörrel kevesebbel…
Szenegáli esti mesék
Termeszvár
Persze a nagy ünneplés közben mi is előadtuk a kipakolás, sátorállítás, vacsorafőzés mókát. Később megjelentek a gyerekek is, akik módszeresen végig járták az autókat, hátha kapnak valami ajándékot. Kaptak is minden félét és minden udvariasan megköszöntek. De, aminek nagyon örültek, az egy focilabda volt. Utána az összes gyerek, ahhoz az autóhoz szaladt és kórusban követeltek még labdát. Hamar el lett nekik magyarázva, hogy minden faluba csak egy labda jut. Amikor a gyerekek megkapták a labdát, két dolog történt: egyből fülig szalad a szájuk, és hangosan kiabálva elszaladtak focizni; a másik, hogy a felnőttek arcára kiült a gondterhes aggodalom.
Mi is itt adományoztuk oda az összes tanszert, tollakat, ceruzákat, füzeteket mindent amit hoztunk magunkkal, hiszen itt volt a legnagyobb szükség rá. A szervezőség egyik jótékonysági akciója is ide szólt: Segíts, hogy segíthessünk Szenegál egyik eldugott kis falvában, Dindefeloban vezetékes tiszta ivóvíz rendszert építeni. A projekt keretében kutat, napelemes szivattyút, víztornyot és csővezetékeket építenénk a faluban. A tervezés és az építkezés 3-4 héttel a futam előtt kezdődne. Az átadási ünnepséget pedig február 13-én tartjuk Dindefeloban.
SZENEGÁLI IVÓVÍZ PROJEKT
Első még olcsó sörünk
És másnap milyen forradalmi helyzet alakult ki Guineában? Merre kellett kerülni ? Ez a következő cikkből kiderül…
Feb. 11 Start: St. Louise Cél: Koumpentoum Táv: >400km
Kezdett egyre jobban névjegyünkké válni ez a gyors alvás, ahogy az egyenlítő felé haladtunk a térképen.
Miután alig bírtunk felkelni, egy gyors pakolás után igyekeztük megnézni, hogy egybe van-e még a Hilux, hiszen este mi sem tudtuk hova kerültük, de azzal képben voltunk, hogy Szenegálban még élnek varázslók, akik eltüntetik. A reggeli nagy sietségben viszont hiába kerestük a parkolóőrünket, úgy tűnt ő kevésbé híve a mi gyors alvási technikánknak így maradt a pakolás, izzítás, indítás.
Helga szokásához híven finoman duruzsolt, és ez a lágy, öblös hang felkeltette a VIP parkolóőrünket. Egy-kettőre ott termett a gépjárműbiztos, hogy kérje aznapi jussát. Megint azzal volt a gond nem beszéltük meg a részletek előre. Mi körülbelül 1€-t szántunk erre a dologra, Marokkóban is ez volt a tarifa, de persze őrünk nem érte be ennyivel. Mi azzal érveltünk, hogy hajnali 2-től reggel fél 7-ig, csak egy fél éjszaka, nem egész! Így be kellett érnie ennyivel. Nem tudott tovább vitatkozni, mert kezébe nyomtuk a pénzt és faképnél hagytuk.
Szerencsénkre bár a szobák minősége nem volt szuper, kérhettünk wifit, ami hasznos szolgálatot tett, hiszen tudtunk érdeklődni a többiek felől és haza is üzentünk. Terv be volt véve, hogy szerzünk helyi Orange-os SIM kartyát, hogy a következő napokban is tudjuk tartani a kapcsolatot. Ahogy beértünk a belvárosba azonnal utunkba is esett egy Orange ügyfélszolgálat, ahol nagyon kedvesen segítettek nekünk. Az ügyintézés flottul ment, teljesen európai színvonalon.
St Louis egyébként fantasztikus felüdülést jelentett a korábbi Mauritán sivatag után. Koloniális építészeti stílus keveredik élénk színekkel. Az emberek öltözködnek, van divat és kellemes belvárosi forgatag. Igazán multi-kulti, Szenegálban megfér együtt a muszlim és a keresztény vallás is. A járművek színvonala is jobb. Mármint talál itt is mindent az ember az úton, de legalább vannak jó állapotú autók is. Ahogy elhagytuk Saint Louis-t, egyre több lesz a csacsi kordé. Ezeket rendszerint gyerekek vezetik, és bár ügyesek és a csacsi is figyel, illik őket nagy ívben, gondosan kikerülni. Afrikai KRESZ van, a tükör dísznek van (ha van), dudálni kell, ha jössz, ha mész.
Szigetet összekötő híd
Orange mobil szolgáltató
A többiekkel megbeszélt paraméterek alapján elindultunk ki a városból és közben próbálgattuk a CB rádiónkat, ami városban olyan 3-5 km főúton 15 km körül tudott teljesíteni, természetesen terepviszonyoktól függően.
Több perces néma csend, és sokadik próbálkozás után, végre megszólalt a rádió. A többiek jelezték, hogy pár minimális műszaki gond miatt, megálltak szerelni az út szélén, illetve, ha már így alakult, akkor bevásárolni is. De megvárnak minket. Mi gyorsan megálltunk megetetni a lovakat és Saint-Louis kivezető főútján sikeresen megtaláltunk egymást.
Gáborék tartották a frontot a kocsiban egy jóízű reggeli mellett, miközben Gergő utánajárt a többieknél, hogy mi a reggeli karbantartás oka. Kiderült, hogy a 70-es csapatnak leszakadt a hátsó marmonkanna tartója, az embert próbáló fekvőrendőrök miatt, amit épp, akkor hegesztettek vissza. Andrásék motortere tiszta olaj volt, de jelezték, hogy semmi ok az aggodalomra, ugyanis, csak a 710-es alkatrész, az olajbeöntő nyílás kupakja volt a ludas. Elfelejtették visszatekerni és az olajnyomás lelőtte, tényleg csak a szerencsének volt köszönhető, hogy a kupak a motortérben maradt.
A nagy munkálatok közben, igyekeztünk a napi ellátmányra is gondolni hiszen híján voltunk kenyérből vagy ahogy itt mondják franciául baguette. Ezért gyorsan keresni kellett egy kis boltot amely mint kiderült valahol a hegesztő szaki és a kocsma között helyezkedett el. Pici apró felpolcozott közértnek tűnt, a helyi átlagot hozta, semmi különleges nem volt benne. Kivéve a kínálat.
Ekkor még nem tudhattuk, hogy az egy főre eső kenyerek száma nulla, de az eladó hölgy annál inkább invitál minket a hátsó szobába további szolgáltatásokért. Már-már kezdett abszurddá válni a helyzet amit mi egy nagy röhögéssel oldottunk fel, hiszen az elmúlt 24 órában ez már a második ajánlat volt.
Gergő – egy átlagos szenegáli reggeli
A reggeli kalandok után újra a főúton voltunk immár újra működő járművekkel és az itinerben elvártak szerint haladtunk tovább. Lassan de biztosan mindenki újra megéhezett, hiszen a reggeli a vártnál kényesebbre sikerült, kerestünk egy helyet az egyik faluban ami olyan jól sikerült, hogy pont egy iskola mellett parkoltunk le. Itt sikeresen megtalálták a srácok az iskola igazgatóját aki minden adománynak nagyon örült.
Iskola melletti parkoló
Boa boa fák
Miután meg volt a munka, kijárt egy kis szórakozás. Valamelyik csapat talált egy jó kis útvonalat a szavannán át, és hát a móka kedvéért ezen autóztunk tovább. Hogy ez az út hány kilométer volt és merre már a balladai homályba vész. Mindenesetre kellemes volt a szavannai utakon autózni. Így legalább láttuk a helyi növény világot, és picike falvakat vályogból épített kunyhókkal. Az igazán egzotikus vadállatok csak a vadasparkokban találhatóak meg, és a déli hőségben meghúzzák magukat.
Szafari az esernyőfákkal
A szavannai út, ha lehet útnak hívni, csak nyomvályús ösvényekből áll, ezekkel az volt az egyetlen probléma, hogy legalább 5-6 megy párhuzamosan és cikáznak egymás között így 20-30 percenként meg kellett állnunk, hogy megvitassuk, biztos jó úton haladunk. Miközben eszmecserét folytattunk egy hatalmas legalább 2 méteres kígyó suhant át az autók között, finoman jelezve, hogy ez az ő területük, de ahogy jött úgy is ment a bokáig érő fűben. A többiek még mai napig azt hiszik, hogy kitaláltam, pedig tényleg ott volt 😀
Gergő – a vezető ülésből mindent látni
Ahogy eljött a dél egyre éhesebbek lettünk és úgy döntöttünk, hogy kicsit hanyagoljuk a vezetést egy jó ebéd erejére, természetesen az itteni rajongóink is rögtön feltűntek a horizonton, hiszen sikerült egy falu mellett táboroznunk erre a félórára.
Hintaló projekt
Miután a kíváncsiskodó szemek is megnyugodtak, újra elindultunk a táborhelyünk felé persze rögtön terepszakaszon vezetett az út a szavannából a főútra.
Este 8-kor érünk Touba-ba. Ez az ország, sőt Afrika egyik fő vallási központja. Hatalmas mecsetet építettek, ide és gyakran szerveznek ide a helyi muszlimok zarándoklatokat. A mecset tényleg gyönyörű volt, ahogy elhaladunk mellette.
Kövek helyett már háromszög
Touba nagy mecset
Utunk jó-része még hátra van, közel 200 km. Ahogy besötétedik egyre izgalmasabb lesz a vezetés. Az út aszfaltozott és megtévesztően jó, csak amikor épp nem jó, akkor nagyon rossz. A szembejövőkön olyan reflektor van, amilyet épp egy kecskéért sikerült cserélniük, mindenki vakít. A teherautók meg egyenesen fényárban úsznak, nehogy valaki nekik menjen, és hogy lássák az állatokat. Úgyhogy a vezető legjobb tudása szerint vezet, a navigátor pedig őrködik: „fekvő!”, „padka!”, „kátyú!”. A harmadik ember a kocsiban utas: megpróbálhat aludni, a kiabálás és a rendszeres erős fékezések ellenére.
Szenegálban a falvak vagy kisebb városok be- és kijáratánál mindig van egy, két vagy akár három fekvőrendőr is. Itt, most ne a kedveskedő európai fekvőrendőrt képzeljünk el, hanem egy jó 40-50 cm-es magasítást (Gergő szerint. Szerintem csak 20-30 cm, Gábor). Ja és közvilágítás nyilván nincs. Vannak szegényebb falvak, ahol nem telik fekvőrendőrre, de forgalom szabályozásra van igény. A kreatív helyiek, itt simán felszántják/feltörik keresztben az aszfaltot, egy jó 20 cm mélységig, a hatás legalább ugyanolyan jó. Egyébként a használatuk indokolt, reggel az állatok és a gyerekek kószálnak jobbra-balra, éjszaka, pedig talán még jobban zajlik az élet. Mi arra gondoltunk azért, mert ilyenkor nincs dög meleg. Mindenki hegeszt, flexszel, a helyi vagányok próbálgatják a tuningolt verdáikat, vagy próbálnak fuvart szerezni a szomszéd faluba, mind ezt fények és bömbölő zene mellett. Másik érdekesség, amit megfigyeltem, a tisztálkodás, vezetékes víz hiányában. A kellékek: egy nagy teáskanna, egy vödör víz, és egy lavór (+szappan). Az ember gatyára vetkőzik, beleáll a lavórba, a teáskannával belemer a vödör vízbe, és szépen locsolja magára hosszan, ameddig kell. Mindezt az utca szélén, mert miért ne?!
Éjfél tájban értünk Koumpentoum-ba egy helyi farmer a mogyoróföldjére. A már szokásos rutint kellett előadni: vacsora, sátor, kocsi (olajszint, vízszint, lámpák pucolása), alvás. Másnap hajnalban keltünk és meghallgattuk a 7:30-as eligazítást. Ezek az előtte készített képek.
És hogy hogyan inflálódik a sör árfolyama? Ez a következő bejegyzésből kiderül.
Ilyen jót, mint az imaszobában régen aludtunk, csend volt és nyugalom, és az igazat megvallva a reggel megszólaló müezzin hangja se bátorított minket további sietségre.
Mivel tudtuk, hogy az előttünk álló út rövid lesz, így a készülődést sem siettük el, bár felhívták rá a figyelmünket, hogy induljunk el időben ugyanis a határátkelés és a utak minősége nem lesz ínyünkre való.
A gyors reggeli bagettünk és májkrémünk után nekivágtunk, immár hárman, a sivatagnak a 111-es Opel Frontera és a 238-as Mercedes társaságában. Nouakchott forgalmi káosza félelmetes és sokoldalú. A főúton ugyanúgy helyet kér a biciklis, a kecske, a teherautó és a szamár is. A haladás, ekkora dugóban nagyon nehézkes, jobbra balra cikáznak a gépjárművek. Itt se biztosítás, se jogosítvány vagy bármilyen műszaki feltétel nem szükséges a gépjármű kezeléséhez, így minden és mindenki mozog. Később mesélte valaki, hogy a kormány ugyan megpróbálta bevezetni a kötelező gépjármű kezelői jogosítványt Nouakchott-ban, de helyiek fellázadtak. Innen jelentjük a Mad Max film valós eseményeken nyugszik és itt forgatták.
Lassan, de biztosan kiértünk a városból, egymást már kissé elveszítve, amikor CB rádión jött a hír, hogy a 111-es csapat defektet kapott előttünk, így megállásra kényszerült. Szerencsére ilyen helyzetre minden csapat felkészült és nem ért meglepetésként senkit. Miközben haladt a szervizelés, megjelentek a helyi rajongóink egy csapat gyerek formájában. Mauritániában végtelenül nehéz az élet, de főleg gyermekként, nincs egészségügy, oktatás is alig. Munkanélküliség: 21% az írástudatlanság 46,5% és havi jövedelem 21 ezer forint körüli. Wiki
Mi tanszerekkel készültünk a humanitárius részről, hiszen maga a rally szemlélete is ezt tükrözte, a befolyt támogatásokból és díjakból egy iskolát alapítottak ezen a 2020 éven Guineában. Bővebben: http://www.budapestbamako.org/hu/home-hu/jotekonysag/
Csacsi
BushTaxi
Első defekt
Ki szerelje meg?
Irány haza!
A gyors kerékcsere és pár kecske elhessegetése után robogtunk is tovább a Mauritániát és Szenegált összekötő gátrendszer irányába, ami egyben a helyi nemzeti park is volt. A táj közben egyre jobban megváltozott és megjelentek újra a fák és a cserjék. Viszont a legszembetűnőbb, a homok színének változása volt, minél jobban közelítettünk a déli határ felé, annál vörösebb lett a talaj.
Dél lett, mire találtunk egy gumiszervizt az úton, ahol a segítettek a defektet kapott abroncson. Amíg az autót szerelték, mi igyekeztünk árnyékot találni. A napközbeni hőség, még így az év elején is, megdöbbentő volt.
Defektes gumi javítása
Árnyék
Megérkeztek a rajongók
A szerviz után, lassan, de biztosan megérkeztünk a gátrendszerhez, ahol elővettük rallys formánkat és igyekeztünk tempósabbra venni minden akadályt. Mivel a nemzeti park sok állat élőhelye így találkoztunk helyi varacskos disznókkal (Pumba) és megszámolhatatlan sok madárral, amiket a helyi láp és tó lát el élelemmel. Természetesen a helyiek is előszeretettel horgásznak itt, ezért pár csónak is a rendelkezésre áll a kikötőben.
Naivan gondoltuk, hogy mára már megvolt a napi izgalom a reggeli defekttel, de ami innentől jött azt senki sem tette zsebre 😀
Alig 2 kilométerre a szenegáli határtól, megláttunk a gát tetején egy Suzuki Swiftet és a Nissan Terrano-t. Első ránézésre nem tűnt fel semmi. Azt hittük, hogy talán a határátlépés előtt egy kis kávészünetet tartanak, de mikor megláttuk a vontatókötelet és a Suzuki kifordult bal első kerekét rájöttünk, hogy ez is egy hosszú nap lesz 😀
Egy gyors bemutatkozás után kiderült, hogy Teri és fia külön-külön, de közösen indultak el ezen a megmérettetésen. Ezt Teri Suzukija valahogy máshogy gondolta aznap, és a határ előtt kinyújtóztatta a bal első végtagját.
Az események hamar felpörögtek: először egy helyi robogó (tehát 3-4 ember) állt meg egy percre, megtudni mi történt. Aztán jött egy kisbusz, amiből kiszálltak vagy 10-en, megnézni mi a helyzet. Itt nem történik ilyen mindennap. Aztán egy csapat asszony jött gyalog a határ irányából. Két dolgot fogtam fel abból, amit mondtak: 1) Nahát ezek a férfiak már megint hülyeséggel foglalkoznak, ahelyett, hogy a kecskét megetetnék otthon. 2) Gyere már haza Jóska! A gyereknek matek házit kell írni! De az is lehet, hogy nem pont így mondták. Mindenesetre pár férfinak rögtön eszébe jutott, hogy még sincs ideje bámészkodni és útnak eredtek. Bizonyos dolgok mindenütt ugyanúgy működnek.
Gábor aznap is tanult valamit
Hibafeltárás az útpadkán
András az a barkácsolós típus és bármit hajlandó (bármikor, bárhol) megszerelni, ezért persze itt maradtunk megszakérteni a helyzetet. Teri a már feladta a helyzetet, leszedte a rajtszámot a kocsijáról, és azon gondolkodott mi legyen most a sok motyójával, illetve hogyan tovább. Szabolcs és András rövid időn belül felajánlotta neki a csatlakozás lehetőségét. Mindeközben a helyiek érdeklődését és felkeltette a spontán kirakodó vásár, meg a sok fehér ember. A vállalkozó kedvűek segítettek is a hiba feltárásában (lásd a videót). (Tipp az utánunk jövőknek: ami nem volt kipakolva a kocsiból, az azonnal hangos csörömpöléssel adott magáról hírt, amint az autót az oldalára borítottuk.) A diagnózis: a féltengely sajnos kijött a helyéről. A helyiekkel nem igazán értettük meg egymást ezen a ponton: mi nem beszéltük a helyi dialektust, se franciául (azt mondjuk annyira ők se). De előbb utóbb valaki kerített egy szerelőt. András közben szerszámot kerített és tüzetesebben megvizsgált a helyzetet: hogyan lehet a féltengely a helyére parancsolni. Megállapította hogy az alvázat már épp annyira ette meg a rozsda hogy nem igazán javítható a helyzet. Ekkor persze megérkezett a szomszédos szenegáli falu szerelője. Ő két opciót vázolt fel: megveszi a kocsit helyben 400€-ért, vagy megjavítja 150€-ért. A javítás két lépcsős lett volna, először helyben lábra állítja és majd a határon túl a szenegáli műhelyében lesz végleges a javítás. Utólag persze tudjuk mit kellett volna választani. Tolmácsoltuk Terinek az ajánlatot, aki megállapodott a szerelővel, hogy a javítást választja, és előre fizetett. A szerelő elmagyarázta, hogy akkor ő most elhozza a szerszámait. Azért leírattuk vele a műhelye címét, hogy kicsit biztonságban érezzük Teri pénzét. Ezután a szerelő leintett a egy robogóst, egy perc alatt megalkudtak, és már el is tűnt a határ irányába.
András mérlegeli a helyzetet
Több szem többet lát
Mindenki megállt segíteni
Teri és Szabolcs
Javíthatatlan hiba
A szenegáli szerelő kezet mos
A baj nem jár egyedül, és a pihenő közben a 238-as Mercedes-es csapatnak elment a töltése. Mint kiderült a kocsi felújításnál egy szög átszúrta az akkumulátort. Nagy szerencséjükre nálunk volt egy másik pót akkumulátor, amivel tudták helyettesíteni, így ez is gyorsan megoldódott. Úgy döntöttek, hogy folytatják a 111-es csapattal az utat előre, hiszen nem tudtak többet segíteni.
Mindeközben sok bamakós autó megállt, ami vonzotta a helyi gyerekeket. Mindenki kapott valamit minden autóból, a helyi gyerekeknek ma volt karácsony. Valahogy előkerítettük a közeli falu tanárát is, akinek Szabolcs és András rengeteg iskolai felszerelést ajándékozott. A tanár végtelenül hálás volt és nekünk is segített szót érteni a helyiekkel. Eközben alkonyodott. Az esti szürkületben feléledtek a rovarok és a bogarak is a nádasban. Mint kiderült minket kifejezetten szerettek, így rögtön be is vettük a malária elleni gyógyszer aznapi adagját. Még mindig a szerelőre vártunk, egyre türelmetlenebbül. Teri mindeközben átpakolt Andrásék Frontér-ájába.
A szerelő végül megkerült és ígéretének megfelelően valahogy visszaerőltette a féltengelyt a helyére. El is döcögött a Suzuki kb. 500 m-t, amikor megint kifordult a kereke. Végül a szerelő a saját kezébe vette a dolgokat és nagyon óvatosan elvezette a határátkelőig, nem minden nehézség nélkül. Mindeközben egy újabb csapat futott be a karavánunkhoz, így a 70 es rajtszámú Mitsubishi L300al utazó fiúk is velünk folytatták a koromsötétben útjukat. ahol végül közösen Terivel úgy döntöttek, hogy 150€ értékben megállapodnak a gépjármű adásvételéről. Az, hogy a kocsi szenegálba ért, legalább 50€-val növelte az értékét.
A határátlépés szenegálba gyorsan haladt, bár volt hídpénz, sorompódíj, nemzetiparki belépő díj, minden, amire pénzt lehetett kérni. Az korrekt volt, hogy, amit kifzettünk a szervezőknek, arra már nem kértek megint pénzt. A váratlan költségek hatására mi a helyi pénzváltónál próbáltunk jobb árfolyamot kicsikarni. Végül minden sínen volt, Terinek volt helye, minden kocsi indulásra kész.
Talán 10 kilométert haladhattunk Szenegál főútján, amikor Teri fia (57-es piros Bud Spenceres autó) kitette villogóját, és jelezte, hogy meg kell állnia, mert valami nincs rendben. Eddigre már elengedtük, hogy ezen bosszankodjunk: ez a bamako, itt minden kanyar után változik a helyzet.
András megint autószerelővé vedlett, és egy pár perces gyors szemle után kiderült, hogy az injektorról a tankba visszamenő gumicső valahol eltört, és ereszti a gázolajat. Sajnos, ez így nagyon tűzveszélyes, ilyen hibával nem lehet tovább menni. András nekilátott egy újabb kalandos éjféli szerelésnek, mi a világítást biztosítottuk. Volt is panasz hogy vakít, ekkor lekapcsoltuk és rögtön kiderült, hogy vak sötét van. A megoldás az lett a visszafolyó csövét ideiglenesen egy külön palackba rögzítették, ahol összegyűlt az üzemanyag. Mindeközben spontán buli alakult, előkerültek a pálinkák és a vacsora is.
A rögtönzött javítással az volt az egyedüli probléma, hogy olyan 10-15 kilométerenként meg kellett állni és visszatölteni a felgyülemlett üzemanyagot a tankba. Így hát „lépésben” haladtunk a szenegáli éjszakában, de már nyugtatott minket a tudat, hogy csak pár kilóméterre vagyunk az esti szállásunktól.
Ahogy annak rendje és módja szerint, megint „elkéstünk” és az esti szállás már betelt, mire odaértünk. Annyi „kedvezményt” kaptunk volna, hogy ingyen lehetett sátrazni a szálloda parkjában. A többiek ezzel beérték, de mi úgy éreztük, a mai nap margója valami komolyabbat kíván. Minimum egy zuhanyzást akartunk, így nyakunkba vettük a várost és igyekeztünk valami elfogadható helyet keresni hajnalban. Valahogy ez a nap kísértetiesen kezdett hasonlított a Dakhlaira. A városban a sokadik helyen megkérdeztünk valakit, hogy hol lehetne megszállni, de már annyira fáradtak voltunk, hogy fel sem tűnt, se a hely, se az éjszakai élet árulkodó jelei, ami végül feltette arra a bizonyos i-re a pontot.
Valaki vállalkozott hogy mutat nekünk egy „szállodát”, ahol kapunk szobát. Ahogy leparkoltunk láttuk hogy nyitva van a porta és elkezdtünk kirámolni a kocsiból. Egy helyi, kedves lány oda is jött, köszönt és érdeklődött, hogy vagyok. Mivel angolul minden társalgást így kezdünk, én is köszöntem, megkéredeztem ő hogy van, miközben folytattam a pakolást. A lány kedvesen érdeklődött, hogy mi a nevem és én készségesen válaszoltam is. 2-3 mondatot is beszélgettünk, a mosolygós lánnyal miközben én pakoltam. Kicsit kezdett furcsa lenni ez a közvetlenség. Ekkor úgy esett a fény, hogy feltűnt, hogy felül csak egy fekete neccfelsőt visel. Leesett, hogy itt üzletről van szó, és kedvesen elmondtam neki, hogy nagyon kedves, hogy gondolt rám, de így hajnali fél 3-kor, én már csak aludni akarok, egyedül. Szerencsére vette a lapot.
Gábor – sötétben minden macska fekete
Állandóan vonzottuk a helyieket, így meg is érkezett az utcamester, aki „szívesen elvállalta” az aznap estére (2:00-7:00 között) gépjármű parkolásunk biztosítását. Sajnálattal vettük észre, hogy itt már nem alkalmaznak X jelet a gumiabroncson. Szerencsére sötét volt és fáradtak voltunk így nem láttuk jól a szállodát, de így is megállapítottuk, hogy ha a falak mesélni tudnának, akkor inkább nem vagyunk kíváncsiak a történeteikre. Egy gyors tusolás után az ágyak helyett inkább a hálózsákjainkba bújtunk.
Másnap reggel várt minket a szenegáli szavanna, de erről majd a következő bejegyzésben…
Reggel mindannyian a szél zúgására ébredtünk. A sátrunk teteje csattogott a szélben. Gergő épp időben ébredt, hogy elkapja a sátrunk tetejét, amit már kezdett letépni a szél. Ez aztán mindenkinek kiverte az álmot a szeméből. A reggeli eligazításon elmondták, hogy a tervezett útvonal törölve lett, és az új úticél Nouakchott illetve a szenegáli határ.
Az is kiderült, hogy a guineai kormány az aktuális politikai helyzet miatt, nem enged minket Labén keresztül, és majd kerülni kell. A szervezők már el is küldtek egy felderítő csapatot, hogy megfelelő kerülőutat találjanak Guinea-n keresztül.
A szél igazából nem volt nagy, de a sátorbontást jó kis mókává tette és folyamatosan hordta a homokot.
Reggeli szél a sivatagban
A jókedv nem csitul
Jó reggelt hétalvók
Litván keresztes hadjárat
A főút hozta a tegnapi etap rendjét: tevék, kecskék, szamarak és felborult teherautók
Kiengedték a lovakat pihenni
Uram, csak egy szóra!
A sivatag hajói mindenhol
Noakchottba érve észrevettünk egy hamburgerezőt, ahol volt ingyen wifi. Éhesek is voltunk és az otthoniaknak is kellett írni, így aztán megálltunk kajálni. A kaja finom volt, és jól is esett, hogy végre rendes főtt kaját ehettünk. A hely is szépen volt berendezve, kellemes volt a környezet. Végül helyi segítséggel sikerült rendesen beállítani a mauritán SIM kártyáinkat is.
Életmentő hamburgerező
Kagylós hotel parkoló
EUs Recepció
Imaszoba
A sérült
Mivel volt internet, szállást is tudunk keresni, el is indultunk az első címre. Az első hely zárva volt, és nem is volt túl bizalomgerjesztő a környék, de a szombathelyi csapat talált egy másikat, ami végül nekünk is tetszett. Bejutni nem volt egyszerű, 3 méteres kerítés, egy nagy fekete vaskapuval, kamerával, de csengő nélkül. Kopogatatásra kiderült, hogy a kapu túloldalán van egy biztonsági őr, aki beengedi a potenciális ügyfeleket. A posztját egy kis támlátlan műanyag szék jelezte. Befáradtunk a recepcióra megtudni mi a helyzet. Nem voltak felkészülve ekkora rohamra, mi voltunk a negyedik és ötödik Bamakós csapat (3+2 fő), és kiderült, hogy már nincs üres szoba. Pénzért persze minden kiadó, még az imaszoba is, úgyhogy erre alkudtunk meg. Először csak hármunknak akarták kiadni az imaszobát, de mi már elvégeztük gyorstalpaló afrikai üzleti tanfolyamot: azzal érveltünk, hogy akkor nem maradunk. Jaj, dehát csak két ágy, plusz egy pótágy van az imaszobában, szólt a panasz. Valahogy elmagyaráztuk, hogy az ágyak száma számunkra lényegtelen: hoztunk. Nekünk csak egy szoba kell, 5 fő szállását kifizetjük, egy éjszakára maradunk, reggelit nem kérünk. Nem voltak allergiásak a pénzre, végül maradhattunk.
Azért arra is kíváncsiak voltunk, milyen a standard szoba, ezért elindultunk az emeletre a többiekhez látogatóba. A kíváncsiság rögtön megbosszulta magát: Szabolcs rosszul lépett az egyik lépcsőn és eléggé meghúzta a bokáját. Kiderült nincs hatalmas tragédia: Szabolcs egy hidegvizes palackot kapott elsősegély gyanánt.
Pihentünk vagy egy-két órát, amikor meguntam a mobilozást és a meccs nézést. Kiderült, hogy kéne egy kis kaja, meg hát arra is gondoltam, meg kéne nézni ezt a világvárost. Elkértem a kocsit és az aszfaltozott országútra (Highway) visszaérve, hamar találtunk is egy Big Market nevű Lidl méretű boltot. (Tipp utazóknak: a boltot nem a táblájáról ismerjük fel, hanem az előtte álló kocsikról, amelyekbe a tömött szatyrokat pakolják.) A mérete ellenére a kínálat egy normál Lidl háromszorosa volt, drága lehet a négyzetméter ár itt a belváros közepén. Végül majdnem mindent megtaláltunk a boltban, kivéve a pékárut.
A boltból kiérve észrevettem, hogy szemben egy pékség van. Átküzdöttem magam a Highway-en, köszöntem, és mutattam a kezemen, hogy 8 baguettet kérek. Készségesen kiszolgált az eladó, majd mondott valamit, mennyibe fog kerülni. Én ráztam a fejem, hogy nem értem, és ráböktem a számológépre, hogy abba írja már be, legyen szíves. Be is írta, hogy 80 ouguiya. Én kivettem a zsebemből a guriga váltott pénzt, és adtam egy 100 ouguiyás bankót. Az eladó átvette, berakta kasszába, és majd megkérdezte a következő vásárlót, hogy mit adhat. Ezen kicsit fennakadtam. Álltam pár másodpercet, majd integetni kezdtem, hogy ez így, nem jó. Mi a gond? – kérdezhette az eladó, de legalább rám figyelt. Ráböktem a számológépre, aminek a kijelzőjén még mindig ott volt a 80-as szám. Az eladó kedvesen rám mosolygott, mint egy értetlen gyerekre, majd legyintett egyet és beírta a gépbe, hogy 100. Ezt még a hülye is megérti, úgyhogy nem vitatkoztam vele tovább. Utána számolva 0,50€-ről volt szó, de eléggé berágtam a helyi pékre: ide se jövök többet! 🙂
Gábor – mauritán üzletelés
A mai nap végre kipihenhettünk magunkat. A mai nap után a 111-es csapat is velünk tartott. Holnap átutazunk egy nemzeti parkon és irány a Szenegáli határ, majd Saint-Louis, ahol újabb izgalomak várnak…
Röpke 3 óra alvás után összeszedtük magunkat és még sötétben nekivágtunk a határnak. Mielőtt elhagytuk Dakhlát teli tankoltuk a hilux-ot, mert sose lehet tudni, hogy nyitva van-e az utolsó benzinkút. Vittünk két marmonkanna tartalékot is, mert semmit sem lehet túl biztosítani egy ilyen sivatagi átkelésnél. A határ 400km-re volt, ez Helga étvágyát ismerve körülbelül 42 liter üzemanyagot igényelt. Gazdaságossági okokból is megérte itt Dakhlában tankolni, mert álomszerű 0.7€ literenkénti összegért kínálták a gázolajat. Ennyi előkészület után már magabiztosan vágtunk neki az útnak.
Az út a határig nagyon monoton volt. A legkellemetlenebb a táj sivársága. Sehol egy ház, bokor, semmi, még egy kanyar sem és ez órákon át. Mire végre a határra értünk, már egy hosszú kocsisor várt minket, akik a nyitásra vártak. Kiderült, hogy itt is nyitva van a benzinkút, ezért megragadva az alkalmat, pótoltuk a féltank üzemanyagot, ami eddig fogyott.
Végtelen szahara
és a jókedv
Óránként egy autó
A következő képek nem saját szerzemények, viszont jól szemléltetik a határátkelő mindennapjait. Nem okos dolog a határon fotózni, de a hely egyedi atmoszférája megköveteli, hogy legalább egy pár képet beillesszünk ide.
A két ország rossz kapcsolatát jelzi a közös határ teljes elaknásítása és a két határátkelő közötti több kilométeres senkiföldje, a menekülő kitaszítottak és bűnözők tanyája. A senkiföldje tele van szórva biztosítási csalásban itt felejtett járművekkel és örökké várakozó kamionokkal. Az előző években voltak itt ENSZ békefenntartók is, de mi már nem láttuk őket.
Mauritán határ
Senkiföldje
Roncsok a két határ között
Örökké várakozó kamionok
Mauritániai határ
A marokkói határkilépés gyorsan zajlott, bár nem mindig volt érthető, hogy mikor melyik ablakhoz kellett éppen fáradni, viszont a mauritániai belépést a nagy létszámra való tekintettel a helyi adminisztráció egy sivatagi táborba helyezte át. A VIP szolgáltatás árát jó előre megkérték.
Mauritánia az igazi afrikai szahara hazája. Még indulás előtt érdeklődtünk veterán bamakósoknál, hogy mire is számítsunk. Mauritániára azt mondta az egyikük, ha behintenék sóval az egész országot, akkor az egy rossz hétfő lenne a helyieknek. Mauritániában a GDP az elmúlt 10 évben a turizmusnak köszönhetően meg 7x-eződött és 2020-ban elérte a 7,7 milliárd dollárt. Összehasonlításképp Magyarország GDP-je 2020-ban 155 milliárd dollár volt. Nagy újítás a korábbi évekhez képest, hogy már használnak számítógépeket is az adminisztrációhoz.
Mire dél lett a hőmérő már 48 fokot mutatott. Mint már említettük a kocsink klímája nem tudott elromlani, mert nem volt neki. Mégsem volt annyira elképesztő ez a száraz meleg mivel a kb 80km/h átlag tempó lehúzott ablakokkal elviselhetővé tette a hőséget. Az utak minősége, itt már nem követi a Marokkóban tapasztaltakat, de így készül a bamakós veterán pilóta. Szerencsére pickup-unk veszi az akadályokat.
A szervezők külön kitértek arra, hogy nem tartják jó ötletnek Mauritániában az éjszakai vezetést. Az utak széle kátyús, töredezett és gyakran ráfújja a szél a homokot, ami rosszabb, mint a kátyú: kiszámíthatatlan módon megdobhatja a kocsit. Ilyen körülmények között a helyiek éjszaka az út közepén vezetnek, és a főleg tehergépjárművekből álló forgalom az út menti szamaraktól lopott csökönyösséggel húzódik le a szembejövők elől. Menet közben mindenféle relikviával találkoztunk. Itt élik 3-4. életüket az 50-60 éves teherautók. Bármelyik jármű, ami beindul, az itt haszongépjármű, munkagép és státuszszimbólum.
Országút
Ha lerobbansz tegyél ki egy követ
Igazi túlélők
Vízumra várva
Második országod Mauritánia
Litván keresztes hadjárat
Siettünk mert az első bivakban várnak minket a hatóságok a vízumunkkal kapcsolatban. (Bivouac: menedék, rögtönzött táborhely vagy menedékhely, amely általában ideiglenes jellegű, különösen katonák vagy hátizsákos cserkészek, hegymászók használják.)
A táborba bejutni sem volt egyszerű. A szél által stabilizált szűz homokot hamar feltúrták a behajtó autók és a végére már két kerék meghajtással esélytelen vállalkozássá vált a tábor megközelítése.
Gabesz is készített egy bejelentkezést a táborból.
Sietségünk indokolatlan volt. A vámügyintézés megszervezés nem sikerült zökkenőmentesre. Az első pár órában semmilyen információ nem volt arról, hogy hogyan mikor hol kapjuk meg a papírjainkat.
Természetesen a találékony bamakós horda nem hagyta, hogy megölje az unalom! Előkerültek a buggy-k és egyéb homokjáró alkalmatosságok. Az események annyira pörögtek, hogy még a művésznő is ment egy kört.
Síelés terepjáróval a gyakorlatban:
Itt találkoztunk a csornai a 238-as mercedeses csapattal, akik épp a motorvédő lemezüket kalapálták össze. Ahogy ment le a nap egyre finomabbnak tűntek, a még szombathelyi csapattól kapott konzervek, így gyorsan el is készítettük az ebédvacsorát, amit a helyi bagettekkel egészítettünk ki. Szerencsére étellel fel voltunk készülve rendesen ez semmilyen gondot sem okozott a túra alatt.
Level 100-as kovács sámán kartervédő páncélt javít
A szerelés és a vacsora közben Gabesz 3-4 órán át tartotta a frontot a sorban a csapatért, ami nem kis szolgálat volt a részről ebben a melegben. A híreket kézi walkie-talkien osztottuk meg egymással, hátha megindul a sor, vagy épp vizet, vacsorát kér vagy ránk van szükség a papírokkal.
Miközben Gabesz várakozott és mi is tettünk-vettük, rájöttünk hogy nincs helyi pénzünk ouguiya-ánk, ami meglehetősen kellemetlen főleg, hogy az euró lassan, de biztosan kezdett haszontalanná válni a határokon kívül.
„Szerencsénkre” jött egy helyi pénzváltó a táborba. Utólag kiderült nagyon kedvezményesen váltott pénzt. Főleg neki volt kedvezményes. SIM kártyát is lehetett nála vásárolni, amit meg is tettem, de sajnos csak mauritániai személyigazolvánnyal lehetett beregisztrálni, amit még a helyieknek is alig sikerült. Egy segítőkész helyi srác megadta a saját adatait. A regisztráció ugyan sikeres volt, de kiderült, hogy még mindig nincs internetünk, mert további beállítások szükségesek, de ezt már a helyiek se tudták nekünk megoldani. Így aznap ott maradtunk egy használhatatlan kártyával.
Gergő – mauritániai ügyintézés csodái
Nekünk sikerült aznap vízumot szerezni, de sokaknak nem. Valamikor talán éjfél után kaphattuk meg a pecsétet az útlevelünkbe. A tömeg eddigre már nagyon zúgolódott, és röviddel azután, hogy megkaptuk a papírjainkat, amit még egyszer kifizettünk (elvileg egyszer kifizettük a szervezőknek), be is zárt az „iroda”. Sokaknak az egész napjuk ráment a várakozásra. Többek között lemarad a mentő csapat is, ezért a szervezőknek biztosítás hiányában, le kellett mondania a másnapi verseny/terep szakaszt. Mi ekkora már felállítottuk a sátrakat, a vacsorával és a pakolással is végeztünk, így nem volt más hátra mint az alvás.
Mauritániába este nincsenek fények, csak a csillagok és a hold világítja meg a végtelenül elterülő hosszú dűnesorokat. Tisztán látni 300-400 métert teljes bizonyossággal lehet. Kóborló vad tevék és a homok könnyed morajlása lengte körül a tábort, így lassan mi is nyugovóra tértünk ahogy a hőmérséklet is alább szállt.
Másnapra tudtunk, hogy nincs sok programunk hiszen lemondták az offroad szakaszt, így úgy döntöttünk, hogy jól kipihenjük magunkat és sehova sem fogunk sietni, de hogy milyen izgalmak történtek a következő nap reggel, és hogyan kötöttünk ki másnap egy imaszobában éjszakára, arról a következő bejegyzésben írunk…
El Ajunt elhagyva már a Nyugat-Szaharában autóztunk. Ennek a „országnak” vitatott a hovatartozása: eredetileg spanyolok által meghódított terület, amelyet a spanyol kormány egy három oldalú szerződéssel visszaadott a mauritániai és a marokkói kormányoknak. Ezt persze a helyi Polisario Front erői sem hagyták szó nélkül, akik egy autonóm Nyugat Szaharáért harcolnak. (Nyugat-szaharai háború)
Az emiatt kialakult helyzet miatt egyre több marokkói ellenőrző ponttal találkozunk. Ilyenkor mindig kellett valamilyen „pöti kadut” (petit cadeau) előkészíteni. Ez egy apró ajándék, amit az egész nap ácsorgó katonáknak adtunk: egy toll, egy ceruza, pár szem cukor. Minden ellenőrző pontnál (20-30 kilométerenként) meg kellett állnunk, megnézték hányan vagyunk, kérték az előre gyártott cetlit (Fiche) a kocsi sorszámával és benne ülők nevével.
Fiche maga egy helyi GPS technika ami azt szolgálja, hogy az ellenőrző pontokon áthaladó teljes forgalmat felírják, így, ha valaki valami miatt lerobban, eltéved esetleg eltűnik vagy keresik akkor az összesített listából kiderül, mi volt a legutolsó pont ahol látták és innen kezdik meg a hatóságok a keresését.
Régebben a sivatag belépésénél kauciót is kértek az átutazóktól, amit a sivatag távozásánál visszaadtak, hiszen ha esetleg valakit keresni kellett, ebből fedezték a kutatás költségét.
Sajnos ez a reggel nem úgy indult, mint, ahogy vártuk, hiába egy jó derekas alvás, (ami persze nem volt talán vagy 5 óra, haha) a 185-ös szombathelyi csapat Mitsubishije egy erős fémes roppanással az indulást követő félórában megadta magát a semmi közepén. (Sajnos, mint utólag kiderült, az egyik himba tört el, és a szelep belevert hengerbe.) Akkor mi még nem tudtuk ugyan, hogy mi a baj, de értettük és hallottuk, hogy nagy a gond, így nem maradt más, mint a vontatás az első nagyobb városba, amely olyan 50-60 kilométerre volt előttünk. Vissza már nem akartunk fordulni, mert ott sem láttunk semmilyen szervizt átutazóban.
Az ember nem gondolná, de a Szaharában is vannak olyan dombok, amit tényleg mászni kell, még az autónak is. Szerencsére Helga felezőváltója tette a dolgát és a saját 2,5 tonnáján kívül még a srácok 2,5 tonnáját is felhúzta, ami még minket is meglepett.
Útközben mindenki azon törte a fejét, hogy mi lesz most, hogy oldjuk meg ezt a helyzetet, de mivel a 185-ös csapat 3 emberrel volt jelen a mezőnyben, így esélyünk sem volt elosztani őket magunk között. Végül közösen kerestünk egy korrekt hotelt, így legalább a szállással nem lesz gond, amíg a csapat kitalálja a további teendőket. Mivel ők sem láttak igazán kiutat a helyzetükből, így szétosztogatták a hozott felszerelésüket és egyéb dolgaikat, amit úgysem tudtak volna már haza vinni. Így kaptunk 30 liter üzemanyagot és pár konzervet, aminek később jó hasznát is vettük.
Később megtudtuk, visszavontatták őket Ceutáig, hogy kitudjanak lépni az országból és onnan Európába átlépve, a spanyol Malagából épségben hazarepültek. Sajnáltuk őket és ezt a helyzetet, hiszen nem minden nap indul neki az ember világot járni. Sok előkészület kell: pénz, szabadság, papírok, stb.
Egy hosszú búcsúzkodás és még hosszabb (400-500 km) út következett a Szaharán át Dakhláig. A hivatalos szállás kint lett volna a sivatagban, de az első kalandunk után, úgy gondoltuk, mi beautózunk Dakhlába és inkább szállodában alszunk. Dakhla egyébként nagyon szép város, de nem maradt időnk városnézésre. Végül a következő helyzet állt elő: éjfél után 1-2 órával értünk be a városba, de reggel 8-ra a határon kellett lenni. A határig az út Dakhlától még egy jó 4 óra kocsival. Tanakodtunk, hogy van-e értelme 3 órára szobát bérelni, de úgy voltunk vele, hogy egy jó tusolásért mindent bevállalunk. Ki tudja mi vár ránk majd a mauritániai határon túl.
Egyik leggyorsabb afrikai alvásunk
Szóval nagyon gyorsan kialudtuk magunkat. Azt hiszem ez volt az a pont, amikortól kialakult egy rendszer: egyikünk vezet, a másik navigál (figyeli a kátyúkat, fényképez, filmez, fiche-t készít), a harmadik alszik a hátsó ülésen. Ezen a 400 kilométeren a határig mind a hárman vezettünk. Nagyon fáradtak voltunk és rémesen egyhangú volt vezetni: egyenes út, lakatlan terület, sík kősivatag minden irányban. Az egyhangúságot csak pár eldobott abroncs, és 1-2 kiégett autó törte meg.
Így a hajnali érkezés és újabb pár óra alvás után elindultunk a Ráktérítő és mauritániai határ irányába, de erről majd a következő bejegyzésben…